Web sitemizde 4 kategoride ki 13 yazımıza 0 yorum yapılmıştır. yazı yorumlara kapalı! Comments
reklam

Mahallemiz

admin tarafından 4 sene nce kategorisinde yayınlandı ve hakkında yazı yorumlara kapalı!

    Eski adı KOMİKA olan Küçük Taşhane Mahallesi Çayeli’ne 3 km mesafede, Çayeli’nin doğusunda şirin bir mahalledir.  İngiliz haritalarında konaklama yeri olarak Komika’nın geçmesi mahallenin tarihinin çok eskilere dayandığının bir göstergesidir. Fatih Sultan Mehmet’in 1463 tarihinde Cafer Paşa’yı bölgeye göndermesi İslami açıdan yeni oluşumların başlamasına neden olur.

   Mahallemiz tabii özellikleri bakımından  Karadeniz’in incilerinden biridir. Kuspa tepesine olan iştiraki, mahalleye ayrı bir güzellik ve canlılık kazandırır. Mahallemize iki ayrı yoldan ulaşılır, yollar betanla kaplanmış olup, bakımlı sayılır. Bu iki yol daha sonra camii yakınlarında kesişirler. Mahallemizi diğer mahallelerden ayıran iki dere vardır. İlki mahallemizin doğusunda kalan Kesmetaş (Mamul) Deresi’dir. Diğeri ise batıda kalan Taşhane Mahallesi (Zancel)’nden ayıran Komika Deresidir. Bu dereler üzerinde tarihi değirmenler yer almaktadır.

    Mahallemizin toplam arazisinin tamamına yakını üzerinde çay bahçeleri vardır. Bununla beraber mahallemizin merası da vardır. Arıcılık yaygındır ve modern arıcılık tekniğiyle profesyonelce yapılmaktadır. Büyükbaş hayvan daha çok görülmektedir. Kivi üretimi vardır ve her geçen gün daha da artmaktadır. Mahallemizin geçim kaynağı tüm Rize’de olduğu gibi çaydır. Çaykur’a bağlı iki alım yeri vardır.  Buna ilaveten kiviciliği ve arıcılığı ek gelir olarak sayabiliriz.      Mahallemizin su ihtiyacı Kiraz Irmağı denilen yerden karşılanmaktadır. Bu suyun tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Bu suyun dışında mahallenin değişik yerlerinden çıkan sular ile bu su ihtiyacı karşılanmaktadır. Mahallenin sahil şeridinde oturanlar Çayeli Belediyesi’nin sağladığı su şebekesinden faydalanmaktadır.

 Mahallemizin bir camii ve ilköğretim okulu vardır. Küçük Taşhane Mahallesi ilçede yapılan ilk camilerden birine sahiptir ve mimari bakımdan Çayeli’nde yapılan ilk camileri andırır. Ağaç işlemeleri ve kitabesi, bir asırlık tarihi geçmişini doğrular niteliktedir. Camimizin lojmanı vardır. Caminin hemen yanındaki şadırvan ise 1935 yılında yapılmıştır. İshakoğlu ailesi tarafından yaptırılan ilköğretim okulu ise 18 dersliklidir ve sahilde, mahallemizin girişinde yer almaktadır.  

     Mahallemizde yaşayanların soyadları; Ahmetoğlu, Öztürkler, Öksüzler, Sarıoğulları, Ormanoğulları, İshakoğlu, Bayramçavuş, Gümüş, Yaman, Yıldız, Kandiş, Dilmaç, Çepni, Yıldırım’dır.

Mahallemizden Manzara Resimleri;


Etiketler:
Yorumlar